Link do dyrektywy maszynowej 2006/42/WEhttps://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32006L0042

Wykaz norm zharmonizowanych do dyrektywy maszynowej – https://www.pkn.pl/sites/default/files/sites/default/files/imce/files/dyrektywy/2006_42_WE.pdf

Link do normy EN 16005 w sklepie PKN – https://sklep.pkn.pl/catalogsearch/result/?q=16005

Norma EN 16005 to zharmonizowana z Dyrektywą Maszynową norma europejska, która dotyczy bezpieczeństwa użytkowania oraz określa wymagania i metody badań zewnętrznych i wewnętrznych drzwi z napędem przeznaczonych do użytkowania przez pieszych. Została uznana przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) za Polską Normę PN-EN 16005.

UWAGA! Wyżej wymieniona norma nie jest aktem prawnym, ale stanowi wymóg, aby nowe instalacje drzwi automatycznych były zgodne z Dyrektywą Maszynową, która jest obowiązującym prawem w Unii Europejskiej i w Polsce. Każdy, kto projektuje, instaluje, uruchamia, konserwuje lub naprawia drzwi automatyczne, powinien być w pełni świadomy specyfikacji określonych w tej normie oraz Dyrektywie Maszynowej.

Norma EN 16005 definiuje wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa (zgodnie z EHSR – Essential Health and Safety Requirements – opisanymi w zał. 1 w DM), zgodnie z najnowszym stanem wiedzy. Wymagania te stają się minimalnym wymogiem zapewniającym bezpieczeństwo pracowników i użytkowników. Zgodność z klauzulami normatywnymi tej normy przyznaje, w granicach zakresu tej normy, domniemanie zgodności z odpowiednimi wymaganiami zasadniczymi Dyrektywy Maszynowej. Krótko mówiąc przestrzeganie zharmonizowanej normy bezpieczeństwa EN 16005, jest najprostszym sposobem spełnienia zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa przez maszynę, jaką są zautomatyzowane drzwi.

UWAGA! Jak wspomniano powyżej normy krajowe i europejskie nie są prawnie wiążące. Jednak są one postrzegane jako „najlepsze praktyki” i w wielu przypadkach przyjmowane są przez organizacje jako część zasad, których należy przestrzegać. Normy bezpieczeństwa są zawsze określane jako najlepsza praktyka w sądach, które rozpatrują sprawy dotyczące wypadków i obrażeń powstałych w wyniku użytkowania drzwi automatycznych.

UWAGA! Dyrektywa 2006/42/WE została uchylona rozporządzeniem (UE) 2023/1230 z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Rady 73/361/EWG. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 20 stycznia 2027 r.

Dla kogo przeznaczona jest norma EN 16005?

Norma przede wszystkim kierowana jest do:

  • producentów napędów do automatyzacji drzwi,
  • producentów drzwi automatycznych,
  • producentów drzwi i okien,
  • podwykonawców ślusarki aluminiowej,
  • wykonawców robót budowlanych,
  • projektantów i architektów,
  • akredytowanych jednostek certyfikujących wyroby,
  • firm instalatorskich zajmujących się montażem oraz konserwacją drzwi automatycznych,
  • firm przeprowadzających inspekcje,
  • firm produkujących szkło,
  • producentów materiałów i wyrobów budowlanych,
  • dostawców elementów montażowych do drzwi,
  • władz lokalnych,
  • biegłych sądowych,
  • policji.

Dlaczego warto stosować się do zapisów normy EN 16005?

Norma zawiera listę wszystkich znaczących zagrożeń, niebezpiecznych sytuacji i zdarzeń, związanych z drzwiami z napędem (przeznaczonymi do użytkowania przez pieszych), zidentyfikowanymi na podstawie oceny ryzyka, gdy drzwi automatyczne są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem lub w racjonalnie przewidywalnych warunkach niewłaściwego użycia, pomagając lepiej zarządzać ryzykiem.

Norma EN 16005 pomaga wykwalifikowanym technikom lepiej zrozumieć zagrożenia związane z instalowaniem oraz użytkowaniem drzwi z napędem, a co za tym idzie lepiej zrozumieć aspekty dotyczące ich poprawnego testowania i zwiększania bezpieczeństwa poprzez stosowanie odpowiednich rodzajów zabezpieczeń.

Zawiera praktyczne, kompleksowe porady dotyczące systemów bezpieczeństwa i najlepszych praktyk, które mogą zwiększyć wydajność produkcji i przyczynić się do lepszej wydajności drzwi.

Norma pomaga w zachowaniu zgodności maszyny, jaką są drzwi z napędem, z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.

Stosowanie normy EN 16005 może pomóc w budowaniu zaufania wśród potencjalnych klientów, odnośnie bezpieczeństwa drzwi z napędem, przeznaczonymi do użytkowania przez pieszych, a także w budowaniu wizerunku profesjonalnego dostawcy urządzeń lub usług.

W Polsce Dyrektywa Maszynowa została wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z  dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, zmienionego rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn. Rozporządzenie oraz jego zmianę można pobrać z bazy aktów prawnych Sejmu:

– rozporządzenie krajowe wdrażające Dyrektywę Maszynową (Dz.U. z 2008 r. nr 199, poz. 1228)

– zmiana do rozporządzenia krajowego wdrażającego Dyrektywę Maszynową (Dz.U. z 2011 r. nr 124, poz. 701)

Rozporządzenie krajowe wdrażające Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE należy czytać łącznie z ustawą o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2022 r. poz. 1854), którą można pobrać z Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Link do normy EN 16005 w sklepie PKN – https://sklep.pkn.pl/catalogsearch/result/?q=16005